
Завдання,вправи на логіку
1)Цуценя після прогулянки біля ставка,згадав кого він бачив. Скільки птахів зустріло цуценя?
2) Сестра і брат отримали по 4 цукерки. Сестра з'їла 2 цукерки,а брат 3 цукерки. У кого залишилоася більше цукерок?
3)Подумай як переставили фігури. Дій з тієї ж закономірності,заповни фігурами порожні прямокутники.
4) Знайди числа,яких не вистачає кожній змійці
5) Знайди зайву фігуру.Поясни свій вибір.
Конспекти занять з математики:
Заняття з математики для дітей старшого дошкільного віку «Цікавий КВН»
Програмні завдання:
Розвивати у дітей увагу, логічне мислення, кмітливість.
Виховувати у дітей почуття взаємодопомоги, доброзичливе ставлення до оточуючих, бажання допомогти.
Формувати вміння розуміти навчальне завдання і виконувати її.
Закріпити уявлення дітей про місце числа в числовому ряду.
Продовжувати вчити дітей конструктивного мислення.
Уміння орієнтування в лабіринтах.
Виявляти інтерес до розв’язання логічних завдань, отгадыванию загадок.
Виховувати у дітей почуття взаємодопомоги, доброзичливе ставлення до оточуючих, бажання допомогти.
Формувати вміння розуміти навчальне завдання і виконувати її.
Закріпити уявлення дітей про місце числа в числовому ряду.
Продовжувати вчити дітей конструктивного мислення.
Уміння орієнтування в лабіринтах.
Виявляти інтерес до розв’язання логічних завдань, отгадыванию загадок.
Матеріал та обладнання:
Набори цифр від 0 до 10, кольорові лічильні палички, гра «Танграм», 2 аркуша ватману з намальованими лабіринтами.
Хід заняття:
Вихователь:
Хлопці, сьогодні ми з вами пограємо в дуже цікаву гру, а називається вона КВК. А ви знаєте, що таке КВН? (Відповіді дітей). Це Клуб Веселих і Кмітливих.Але перш ніж розпочати нашу гру, ми повинні розділитися на 2 команди. На перший і другий розрахуйсь!
Як ви назвете свої команди? (Діти пропонують назви команд і вибирають капітанів). А оцінювати наші команди буде журі.
Перше завдання для наших команд – розминка (команди відповідають по черзі).
Розминка
Скільки пальців на руці?
Скільки кутів у квадрата?
Скільки очей у сови?
Скільки вогнів у світлофора?
Скільки кольорів у веселки?
Скільки пір року?
Скільки кутів у квадрата?
Скільки очей у сови?
Скільки вогнів у світлофора?
Скільки кольорів у веселки?
Скільки пір року?
Друге завдання для наших команд:
Завдання «Вгадай числа»
Яка цифра має стояти замість знака «?»
1234 ? 678910
12345678 ? 910
123456 ? 8910
123 ? 5678910
12345678 ? 910
123456 ? 8910
123 ? 5678910
Молодці ,впоралися із завданням!
А тепер наше третє завдання. Для нього нам знадобляться рахункові палички.
Третє завдання
Складіть з лічильних паличок:
З 5 паличок два рівних трикутника.
2 рівних квадрата з семи паличок.
3 рівних трикутника з семи паличок.
4 рівних трикутника з дев’яти паличок.
2 рівних квадрата з семи паличок.
3 рівних трикутника з семи паличок.
4 рівних трикутника з дев’яти паличок.
Наступне завдання – завдання на кмітливість.
Завдання на кмітливість
На дереві сидять 4 птиці: 2 горобця, інші ворони.Скільки ворон на дереві?
5 лисенят пісок копають,3 засмагають на сонці,2 купаються в золі. Скільки всіх, скажіть мені?
У бабусі Даші внучка Маша, кіт Пушок і собака Дружок. Скільки всього онуків у бабусі?
На клені 5 гілок. На кожній гілці по 2 яблука. Скільки яблук на клені?
Скільки вух у трьох мишей?
Скільки лап у двох ведмежат?
5 лисенят пісок копають,3 засмагають на сонці,2 купаються в золі. Скільки всіх, скажіть мені?
У бабусі Даші внучка Маша, кіт Пушок і собака Дружок. Скільки всього онуків у бабусі?
На клені 5 гілок. На кожній гілці по 2 яблука. Скільки яблук на клені?
Скільки вух у трьох мишей?
Скільки лап у двох ведмежат?
Ну, а зараз конкурс капітанів.
Конкурс капітанів
На двох ватманах намальовані лабіринти. Капітани виконують завдання: «Пройди швидко лабіринт».
Тема: " Подорож до країни геометричних фігур"
Мета: формувати вміння знаходити відмінності та спільні ознаки геометричних фігур різних типів; вибирати та розташовувати геометричні фігури; виховувати вміння застосовувати свої знання про час, розв’язувати логічні завдання; обґрунтовувати свою відповідь; знаходити багато варіантів розв’язання.
Демонстраційний матеріал: геометричні фігури, казкові герої, цифри, лист.
Роздатковий матеріал: геометричні фігури, цифри, листочки із завданнями, кольорові олівці.
Хід:
Вихователь:
Доброго дня, малята!
Одне до одного поверніться
І лагідно усміхніться.
Сьогодні вранці я одержала листа, в якому написано:
« Дорогі малята, запрошуємо вас вирушити в подорож до нашої країни. Хто ми спробуйте відгадати
- Ось я не стою і не стрибаю, жодного кута не маю. Хто я?
- - А ми у сторони протягли відрізки, Поміж них чотири кути, як ріжки. Хто ми?
- - Персони ми зовсім не звичайні, фігури ми геометричні. Дорога до нас далека, з вами можуть трапитися незвичайні пригоди, але ми впевнені, що ви знайдете вихід, бо віримо,що ви розумні і кмітливі. До зустрічі.»
- - Діти, від кого цей лист?
- - В якій країні живуть геометричні фігури?
- - А допоможе нам знайти країну геометричних фігур казковий герой. А який дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадку:
Розумний він, кругленький
На віконечку сидів,
А потім стриб –
І по доріжці побіг.
- - Хто це? (Колобок). Веди нас, Колобок!
1 завдання: (на ковбику розкинуті різні геометричні фігури)потрібно пройти по зелених трикутниках.
- Ось, Зайченя доріжку закриває, нас з Колобком не пускає. Зараз ми швидко впораємось із завданням і доріжка буде вільна.
2 завдання: із двох однакових трикутників скласти нові геометричні фігури (діти складають і називають їх).
- Ну що, Зайчику, справились наші діти, пропускай нас.
3 3 завдання.
Зайчик:
- Так, ви впорались, але у мене є ще одне для вас завдання. Подивіться на малюнок. Які геометричні фігури ви бачите? (Діти називають)
- І з цим завданням дітки впорались. Кого далі зустрів Колобок? Так, Вовчика. Вовчик хоче, щоб ми виклали його із сірників. Подивіться на зразок, потім викладіть його самостійно. Вовчик також хоче дізнатися, чи вміють наші діти знаходити відповідні геометричні фігури. (Вихователь називає геометричні фігури, діти знаходять відповіді.) Нарешті Вовчик пропустив Колобка. Але наш Колобочок вирішив трішки відпочити. І ми з ним.
Раз! Два! Всі присіли,
Потім вгору полетіли.
Три! Чотири! Нахилились,
Із струмочка гарно вчились.
П’ять! Шість! Усі веселі,
Летимо на каруселі.
Сім! Вісім! В поїзд сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев’ять! Десять! Відпочили
І на місця тихенько сіли.
- Колобок відпочив і ми разом з ним. А тепер ми продовжуємо далі подорож. А на зустріч йому хто? (Ведмедик). І він теж не хоче пропускати нас з Колобком. Подивіться на будинки. Який зайвий? Чому? (Відповіді дітей)Скільки будиночків? (Діти кажуть і піднімають відповідні цифри) Якого кольору третій будиночок?Жовтий будиночок який по порядку? Червоний? Синій? Скільки віконечок у першому будиночку? Скільки дахів трикутної форми? Покажіть відповідні цифри.
- Ось Ведмедик теж пропускає Колобка. Хто наступний зустріне Колобка?
Лисичка:
Ось я тебе зараз з’їм.
- Лисичка хоче з’їсти Колобка. Необхідно швидко йти йому на допомогу. У кожного з вас є кружечки жовтого кольору – Колобочки. Скільки їх? Що ви можете сказати про них? Так, вони однакові. Але треба зробити так, щоб вони відрізнялись один від одного. Тоді Лисичка заплутається.
Діти розфарбовують кружечки.
- Образилась Лисичка і не хоче нас далі пропускати. (У дітей на столах Лисичка дає листочка з намальованими крапочками. Діти з’єднують крапочки і називають геометричну фігуру, яку отримали).
- Лисичка ще не хоче пропускати. Давайте їй подаруємо намисто з шістьма намистинками. (Діти малюють намисто з шести кружечків і дарують Лисичці).
- Ось, бачите, малята, і задобрили ми Лисичку, а вона пропустила нас у країну геометричних фігур. Але нам вже час повертатись до дитячого садка. Якщо швидко впораємось із завданням – повернемось до дитячого садка. Якими видами транспорту можна подорожувати? ( Діти з геометричних вирізаних фігур будують різні види транспорту.)
- Ось ми і в садочку. Знову лист з Країни геометричних фігур:
« Ми були впевнені, що ви впораєтесь із завданням. Дякуємо вам. Ми з вами дуже подружилися.»
- Вам сподобалась наша подорож?
- Що сподобалось найбільше?
- Що вдалось?
- Що не вдалось?
- Які завдання було важко виконувати?
Конспект заняття з математики для дітей середнього дошкільного віку з використанням блоків З.Дьєнеша “Подорож на Місяць”
Використання логічних блоків З.Дьєнеша в іграх з дошкільнятами дозволяє моделювати важливі поняття не тільки математики, а й інформатики. Ігри з використанням логічних блоків в доступній, наочній основі знайомлять дітей з формою, кольором і розміром об’єктів. Свої знання діти продемонстрували під час заняття. Конспект заняття буде корисний вихователям дошкільних закладів.
Програмовий зміст:
Пізнавальний розвиток:
Ознайомлення з природою: розширити знання дітей, що люди живуть на планеті Земля. Закріпити і систематизувати знання про Землю як планету та про її супутник – Місяць.
Логіко-математичний розвиток: закріпити зворотню лічбу у межах п’яти, цифри у межах 4; вправляти в лічбі на слух. Використовуючи логічні блоки З.Дьєнеша закріпити вміння класифікувати предмети за кількома властивостями (колір, форма, розмір, товщина); вміти порівнювати, класифікувати, узагальнювати та користуватися картками- символами.
Мовленнєвий розвиток:
Розвивати зв’язне мовлення дітей, пам’ять, логічне мислення, увагу; збагачувати словник дітей прикметниками про зоряне небо. Вчити робити висновки.
Виховувати дружні, товариські відносини, почуття взаємодопомоги у навчанні та грі, бажання пізнавати нове.
Матеріали: логічні блоки З.Дьєнеша (об’ємні та площинні), символи, цифри, м’яка іграшка Лунтик, барабан, обручі, мультимедійний проектор, слайди про космос.
Попередня робота:
- Відвідування планетарію.
- Бесіди з показом слайдів про космос. Землю, Місяць.
- Читання художніх творів, розгляд демонстраційного матеріалу.
- Заняття «Таємниці космосу».
Хід заняття:
Вихователь: Сьогодні заняття у нас буде незвичайне. Хочете вирушити у цікаву подорож? Ви бачили колись вечірнє небо? Яке воно? (Відповіді дітей) Чи подобається вам роздивлятись небо вночі? Чому? (небо зоряне, гарне,загадкове).
- Який Місяць? (ясний, блискучий)
- Який Місяць може бути? (тоненький серпик, схожий на скибку хліба, дольку апельсина, або круглий як м’ячик).
- Місяць і зорі, далекі планети і гаряче Сонце, весь неозорий простір – як ми можемо назвати одним словом? (Космос)
- Я пропоную вам вирушити у космічну подорож!
- На чому ми можемо відправитись на Місяць? (на ракеті)
- Наша ракета до польоту на Місяць готова. Кожен з вас бере один квіток та знаходить своє місце. Що вам нагадують ці квітки? (геометричні фігури)
(проводиться дидактична гра «Знайти своє місце» (діти беруть геометричну фігуру – площинні блоки З.Дьєнеша і знаходять свої місця. Вихователь перевіряє правильність:
діти називають свої фігури).
- Діти, але ракета вирушить в політ тільки тоді, коли ми відгадаємо код, а його треба розшифрувати.
(проводиться дидактична гра «Рахуй, не помились»)
- Уважно слухайте і рахуйте звуки. Покажіть таку ж кількість пальців.
Ця швидка нова ракета Для польотів на планети.
Ми у космос вирушаєм.
Що у нім-всього незнаєм,
Ми місця скоріш займаймо,
Пуск! І швидше відлітаймо!
– Рахуємо зворотною лічбою від п’яти, (діти рахують)
– Пуск!
Слайди (на екрані: слайд 1 – ракета відлітає: слайд 2 – Космос; слайд 3 – Місяць)
– Ось ми на Місяці! А хто нас тут зустрічає? (діти говорять: Лунтик)
Лунтик: Добрий день малята! Як добре, що ви прилетіли. Допоможіть мені! Треба розчистити Місяць від каміння, яке прилетіло із космосу.
Проводиться дидактична гра «Покчади каміння в кратер»
– Чим відрізняються каміння? (кольором, формою, величиною, товщиною)
– Дівчатка кладуть у перший кратер всі сині фігури, крім трикутників.
– Хлопчики кладуть у другий кратер всі червоні фігури,крім кругів.
(діти виконують завдання. Вихователь перевіряє)
– Чому дівчатка не поклали ці сині фігури? (тому що це трикутники). Які фігури залишились за кратером?
Фізхвилинка
Встало вранці ясне сонце,
Заглянуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Раз, два, три (2рази).
Покружляємо ми всі.
Лунтик: Дякую! А хочете пограти зі мною? (так). Гра називається «Знайди скарб».
(проводиться дидактична гра «Знайди скарб». Діти, ви повинні вгадати, яка фігура захована: її форму, колір, розмір, товщину. Вихователь показує символи, діти відгадують,
яка фігура захована. Гра проводиться два рази)
Лунтик: Діти, ви молодці, дуже розумні! І для вас я приготував сюрприз. Відкриєте його вдома, на Землі! До побачення!
Вихователь: Діти, займіть місця у ракеті! Нам пора повертатися. Рахуємо: 5, 4, 3, 2,.1. Пуск!
Слайд (на мультимедійному проекторі з являється зображення планети Земля).
Вихователь: Якого кольору наша Земля? (відповідь дітей)
– Як ви гадаєте, блакитне-це що? Так, вода:річки, озера, океани, моря. А жовто- коричневий колір – це що? Так – Земля, тобто – суша. Якщо ми живемо на планеті Земля, то хто ми? В Україні? (земляни, люди, українці)
– Ось ми і вдома. Сподобалась наша подорож? Які завдання сподобались? Що було цікавого? Незвичайного? Відкриваємо сюрприз від Лунтика? На цьому наше заняття закінчується.
Підводиться підсумок заняття.
Конспект заняття з математичного розвитку дітей середнього віку на тему: “Подорож до зірок.”
Тема: «Подорож до зірок»
Мета: удосконалювати знання дітей про геометричні фігури , розвивати вміння складати з частин ціле, закріплювати навички кількісної та порядкової лічби,закріпити вміння додавати та віднімати по одному, розвивати мовлення дітей, закріпити знання по темі «Космічний простір», розвивати дрібну та загальну моторику, виховувати акуратність та самостійність.
Матеріал до заняття: цифри-магніти, картки для гри «Число та цифра», набори геометричних фігур для кожної дитини, макет зоряного неба.
Хід заняття.
- Організаційний момент. Привітання.
- Діти, щоб день був сонячним та лагідним, ми повинні привітатися з гостями та один з одним.
- Повідомлення теми заняття.
- Давайте пригадаємо про що ми розмовляли вчора на занятті? (Про космос).
- Вірно. Сьогодні на занятті ми з вами відправимось у космос. А Який транспорт потрібен для подорожі у космос? (Ракета).
- Я запрошую вас побудувати ракету з геометричних фігур.
- Гра «Збудуємо ракету».
Діти викладають ракету з геометричних фігур за зразком.
- Які геометричні фігури ви використали? (Квадрати, трикутники)
- Скажіть якого кольору ваша ракета? (Синього, червоного, зеленого і т.д.)
- Добре, транспорт у нас вже є. Пора відлітати. Щоб запустити нашу ракету треба порахувати від 1 до 5.
4.Гра «Склади числовий ряд»
– Діти, ми потрапили на планету де пройшла пісчана буря і все засипало піском . Давайте разом спробуємо відшукати, що залишилося під піском. (Діти дістають навпомацки магніти із зображенням цифр і викладають числовий ряд)
5.Фізхвилинка.
Ми у Космосі літаєм
Зараз всі відпочиваєм
Руки вгору, руки вниз
кругом себе обернись
Ми планети підкоряєм
Ну і трішки пострибаєм
6.Гра «Скільки зірок».
- Ну що, відпочили? Можемо подорожувати далі ? Починаємо запуск, та летимо.(Діти рахують від 1 до 5)
- Діти, подивіться, що ви бачите у космічному просторі?(зірки)
- Давайте порахуємо їх.(Відповіді дітей)
- А тепер заплющить очі(педагог забирає 1 зірку), відкривайте. Що змінилося? Як це вийшло?(1 зірку відняли).
- Знов закрийте очі(педагог повертає зірочку), відкривайте. Що змінилося? (Зірок стало 5)
- Як ми отримали число 5? (до 4 додали 1)
- А хто знає коли зірки зникають? (Уранці).
7.Дидактична вправа «Число та цифра»
Діти, подивіться у вас на столі є картки, на яких зображені цифри. Нам потрібно прикріпити стільки зірочок, скільки показує цифра.
8.Підсумок заняття.
Молодці, ви добре попрацювали. Але час повертатися додому. Нам потрібно запустити нашу ракету за допомогою зворотної лічби. Давайте порахуємо від 5 до 1.
Ось закінчилась гра,
повертатись нам пора.
Працювали ми завзято,
дуже гарні ви малята.
Ви скажіть тепер мені:
що сподобалось, що ні?
- А що саме вам сподобалося?
- Подивіться, на нас чекає якийсь сюрприз. Що це? (Ракета)
- Розкриємо? Дивіться, в ній сік. Як ви вважаєте космонавти пють сік? А чому?. І ми з вами будемо здоровими, кмітливими.
- Давайте попрощаємося з нашими гостями.
Тема: Кількісна і порядкова лічба в межах 10. Величина предметів.
Мета. Закріпляти навички лічби в межах 10 (предметів, звуків) за допомогою різних аналізаторів. Вчити порівнювати предмети за величиною, орієнтуватися у просторі. Корекція недоліків логічного мислення, кмітливості, уваги, пам’яті, зв’язного мовлення. Формувати вміння бачити, спостерігати, виділяти суттєве. Виховувати бажання працювати самостійно, цікавитися математикою.
Демонстраційний матеріал. Казкові персонажі до казки «Рукавичка», набір цифр, ігри («Рахуй далі», «Знайди доріжку для жабки», «Велике – маленьке», «Чого скільки?», «Знайди малюнок і назви його», «Домалюй предмети»), малюнок з геометричних фігур, задачі – жарти, тамбурин, пересувна дошка.
Роздавальний матеріал. Лічильні лінійки, лічильний матеріал (ялинки, рукавички), картки – завдання, олівці.
Методичні прийоми. Психогімнастика, математичні вузлики, мозкова атака, хвилина творчості.
Хід заняття
- Психологічний настрій.
– Малюки, ви добре спали?
Без плачу сьогодні встали?
Всі до мене поверніться,
усміхніться…
В нас гостей зараз багато,
Треба всіх їх привітати.
(діти вітаються з гостями)
-Діти, ви любити казки? От і сьогодні до нас завітала казка, але вона незвичайна, математична. У казці трапилась ось яка пригода. Пішов дід до лісу за дровами та й загубив…

– Що загубив дід? (Рукавичку). Зажурився старий, мерзнуть руки. Сів він на пеньок, голову схилив. Допоможемо діду зігрітися? Давайте погріємо ручки. (Діти хукають на свої ручки, розтирають пальчики, долоньки).
- Кількісна лічба в межах 10.
– А ще ми з вами пограємо у гру «Рахуй далі». Я називаю число 3. Рахуй далі, Поліно! (4,5,6). Рахуй далі, Данило! (7,8,9,10). Я називаю число 10. Рахуй далі, Ганно! (9,8,7,6). Рахуй далі, Маргарито! (5,4,3,2,1).
-Добре, гарно рахували, дідуся своєю лічбою зігріли.
- Робота з геометричними фігурами.
– Давайте допоможемо дідусеві знайти рукавичку. А щоб ми швидше її знайшли, подивіться ось на цей малюнок.

- На що схожий малюнок?
- З яких геометричних фігур він складається?
- Скільки геометричних фігур використано?
– Ось ми й знайшли те, що загубив дід (показ рукавички)

- Розв’язування задач

– Побачила рукавичку .. (хто?) Мишка і стала проситися: «Впусти мене, рукавичко, погрітися, змерзли мої лапки».
А рукавичка у відповідь: «Спочатку виконай моє завдання»
- Скільки рук у людини?
- Скільки очей у світлофора?
- У якої геометричної фігури немає ні початку, ні кінця?
- На груші виросло п’ять яблук, а на ялинці лише два. Скільки всього яблук виросло?
– Добре! Молодці! Допомогли і Мишці. Впустила рукавичка Мишку.
- Лічба і називання чисел

– А тут скаче … (Жабка) та й собі проситься. Ми тебе пустимо до рукавички, але ти повинна перейти через річку, назвавши по порядку цифри.

– Впустила Мишка Жабку. Стали вони жити… вдвох.
- Фізхвилиника

– Дивіться: стрибає … Зайчик-побігайчик: «Пустіть мене погрітися»
– Пограйся з дітьми у гру «Велике – маленьке», тоді пустимо. (Діти стають півколом)
– Я називаю великі предмети (будинок, слон, жирафа) – ви піднімаєтесь навшпиньки, тягнетесь в гору, показуючи їх розмір. Якщо я називаю маленькі предмети (шишка, мишка, голка) – присідаєте і опускаєте руки.
– Ось ми Зайчику допомогли і трішки відпочили.
- Робота з множинами («Чого більше?»)
– Поки ми з вами відпочивали, прибігла до рукавички… Лисичка-сестричка. Їй теж дали завдання.

- На верхню смужку покладіть (діти рахують кількість звуків тамбурина) 6 рукавичок.
- На нижню викладіть ялинок на одну менше.
- Скільки рукавичок? Ялинок?
- Чого більше: рукавичок чи ялинок?
- Що треба зробити, щоб їх стало порівну?


– Стала жити в рукавичці і Лисичка. Живуть – хоч тісненько, зате тепленько.
- Орієнтування у просторі («Знайди малюнок і назви його»)

– Коли це… Вовчик-братик приплентався до рукавички. Почув він про неї від лісової поштарки Сороки-білобоки і захотів до рукавички. Вовчик хоче з вами погратися.

Від стрілочки – 1 клітинка вгору, 3 праворуч;
– 2 клітинки вгору, 1 ліворуч;
– 3 клітинки вгору, 2 праворуч;
– 5 клітинок вгору, 2 ліворуч;
– 5 клітинок вгору, 1 ліворуч;
– 6 клітинок вгору.
– А яку тварину ми не знайшли?
- Гра «Домалюй предмети»

– Ой, дивіться, ще й Ведмідь-набрідь тут як тут. Давайте допоможемо і йому. Він хоче, щоб ми домалювали малюнки (зайчик без вуха, собачка без хвоста, жаба без очей).

– Ось і Ведмедик у рукавичці. Тепло їм там, дружно вони живуть.
- Підсумок заняття
– А дід тим часом послав свого песика шукати рукавичку. Він знайшов її. Загавкав голосно! Із рукавички вискочили всі звірята (давайте їх порахуємо) і розбіглися по лісу. А песик приніс дідові рукавичку, за що його пригостили смачною кісточкою. А ми гарно попрацювали і дістали хороші знання.
Немає коментарів:
Дописати коментар